Our range of products include zinc edta powder, edta copper powder, edta ferrous powder and edta disodium powder.
₹ 245 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Usage/Application | Correcting Nutrient Deficiencies |
| Packaging Size | 25 kg |
| Color | White |
₹ 189 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity | 99 % |
| Target Crops | Vegetables |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Grade | Industrial Grade |
| Physical Form | powder |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 186 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Usage/Application | Correcting Nutrient Deficiencies |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Solubility | Soluble in Water |
| Form | Granules |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Grade | Technical Grade |
| Packaging Size | 50Kg |
| Molecular weight | 292.2 g/mol |
| Color | White |
| CAS Number | 60-00-4 |
| Usage/Application | Industrial use |
| Formula | C10H16N2O8 |
| Soluble In | Water |
Puneet Gupta (Proprietor)
Chemtech Marketing
Ground Floor, B-1/15, Model Town
New Delhi - 110009, Delhi, India