Manufacturer of a wide range of products which include citric acid powder, sodium ligno sulphate, sodium citrate dihydrate, propionic acid, sodium benzoate ganesh benzoplast and tolytriazole sodium salt cas 64665 57 2.
₹ 85 / Kg Get Latest Price
| Form | Crystal |
| Usage/Application | used in food industry |
| Purity % | 99% |
| Packaging Details | 50 Kg Bag |
| Grade Standard | Industrial Grade |
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction Industry |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | bags |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 155 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Usage/Application | PHARMAHDPE |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | BAGS |
| Brand | INDIAN |
Sodium citrate is suitable for use as a builder in heavy duty laundry detergents because of its ability to sequester positively charged calcium and magnesium ions found in tap water and, unlike phosphate builders, it is environmentally safe.
₹ 170 / Kg Get Latest Price
| Grade | Food Grade |
| Purity | 99% |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Drum |
| Packaging Size | 35 kg |
| Application | Food Preservative |
₹ 175 / Kg Get Latest Price
| Grade | Food Grade |
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Application | Food Preservative, Beverage Preservative |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Grade | Technical Grade |
| Purity | 99% |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Water Treatment |
₹ 295 / Kg Get Latest Price
| Grade | food |
| Form | Powder |
| Brand | imported |
| Usage/Application | food industry |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | bag |
Puneet Gupta (Proprietor)
Chemtech Marketing
Ground Floor, B-1/15, Model Town
New Delhi - 110009, Delhi, India