Offering you a complete choice of products which include riddhi siddhi maize starch powder, food additives chemicals, sodium benzoate food grade and guar gum powder.
₹ 38 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 50 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Plastic Bag |
| Cuisine | Indian |
| Brand | RIDDHI SIDDHI, ELEPHANT |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Chemical Name | Acetic Acid |
| Function | Thickener, Preservative |
| Grade Standard | Food Grade |
| Form | Powder |
| Purity | 90% |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Certification | ISO, FSSAI |
| Shelf Life | 12 Months |
₹ 91 / Kg Get Latest Price
| Form | Powder |
| Purity | 99% |
| Usage/Application | FOOD INDUSTRY |
| Packaging Size | 25 kg |
| Packaging Type | HDPE BAGS |
Minimum order quantity: 25 Kg
We are having food grade sodium benzoate of Navyug Pharma, Ganesh also.It is very widely used in Food Industry like in packed foods and pharma.
₹ 73 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Pharma Industry, Food Industry, Beverage Industry etc |
| Packaging Size | 50 kg |
| Form | Powder |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Ph Value | 5 to 7 |
| Cas No. | 9000-30-0 |
| Density | 0.8 to 1 g/ml |
We offer Guar Gum Powder to our clients in affordable prices.
Kindly contact us for more details.
Puneet Gupta (Proprietor)
Chemtech Marketing
Ground Floor, B-1/15, Model Town
New Delhi - 110009, Delhi, India