Pioneers in the industry, we offer borax decahydrate powder and borax pentahydrate powder from India.
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Form | Granules |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity % | 99% |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Solubility | Soluble in Water |
| Color | White |
₹ 77 / Kg Get Latest Price
| Purity | 99.5% |
| Packaging details | 50kg HDPE Bag |
| Grade | Technical Grade |
| CAS Number | 12179-04-03 |
| Usage/Application | Industrial applications |
| Form | Powder |
| Molecular formula: | B4H10Na2O12 |
| Density | 1.73 g/cm3 |
| Appearance | white color powder |
Puneet Gupta (Proprietor)
Chemtech Marketing
Ground Floor, B-1/15, Model Town
New Delhi - 110009, Delhi, India