Leading Manufacturer of tapioca starch powder, modified tapioca starch, potato starch powder, wheat starch powder and white maize starch powder from New Delhi.
₹ 62 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 50 Kg |
| Usage/Application | Food Industry, Baking Industry etc |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Color | White |
| Shelf Life | 2 years |
| Form | Powder |
It is a starchy, slightly sweet flour that is a staple for gluten free baking. It's also a good ingredient for thickening soups, sauces, and pie fillings
₹ 68 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 50 kg |
| Usage/Application | Industrial |
| Speciality | Gluten Free |
| Cuisine | Indian |
| Cold Water Solubility | yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 98 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 kg |
| Usage/Application | Food |
| Cuisine | Indian |
| Brand | IMPORTED |
| Packaging Type | bags |
₹ 118 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 25 Kg |
| Usage/Application | Food |
| Cuisine | Indian |
| Brand | IMPORTED |
| Packaging Type | BAGS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 35 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Food Industry, Baking Industry etc |
| Packaging Size | 50 kg |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 12 months |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Grade | Food Grade |
| Color | White |
| PH | 5.5 to 7 |
Puneet Gupta (Proprietor)
Chemtech Marketing
Ground Floor, B-1/15, Model Town
New Delhi - 110009, Delhi, India