Providing you the best range of polyethylene wax powder and micronised pe wax with effective & timely delivery.
₹ 165 / Kg Get Latest Price
| Type | HDPE Wax |
| Form | Pastilles |
| Melting Point | 95-100 °C |
| Application | Cable Filler, PVC Processing |
| Packaging Size | 20 kg |
| Color | White |
| Softening Point | 95-100 °C |
| Packaging Type | Bag |
| Molecular Weight | 1000-1500 |
| Country of Origin | India |
₹ 222 / Kg Get Latest Price
| Form | Granules |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Packaging Type | Bag |
| Usage/Application | inks |
| Brand | indian / imported |
Minimum order quantity: 100 Kg
Puneet Gupta (Proprietor)
Chemtech Marketing
Ground Floor, B-1/15, Model Town
New Delhi - 110009, Delhi, India